Pozor na levné půjčky, můžete se dostat do potíží

Seznam půjček zde

Když se mluví o doporučení určitých úvěrových produktů, tak nejčastěji ve spojení s tím, že je ideální jít cestou těch nejvýhodnějších, které a trhu existují. Ne vždy ale platí, že levná půjčka může být vždy ideální cestou, jak si můžete půjčit. Důležité je zohlednit i několik dalších faktorů, které jsou spojeny s celkovou výhodností. Může se stát, že na první pohled ideální půjčka je ve výsledku tou horší.

Pozor na půjčky zdarma

Prvním příkladem mohou být takzvané půjčky zdarma. Ty určitě není nutné dlouže představovat, jelikož mnoho lidí o nich má samozřejmě jasno. Připomeňme jenom, že se jedná o úvěr, u kterého není účtováno nic navíc. Nezaplatíme tedy:

  • Úrok
  • RPSN
  • Poplatky

Na první pohled vypadá tato možnost jako ideální. Vše ale jenom v případě, že se nám povede peníze do zvoleného termínu skutečně bez jakýchkoliv problémů vrátit. Pokud ano, máme vyhráno a půjčka skutečně nezklame.

Co když peníze nestihneme splatit?

Problém může nastat v případě, že peníze do určitého termínu splatit nezvládneme. V takovém případě je zcela jistě nutné počítat s tím, že nám budou naúčtovány všechny úroky a další poplatky, jako u půjčky klasické. U krátkodobých úvěrů to mohou být třeba i desítky procent – a to za jeden měsíc.

Nízký úrok není vždy výhrou

Pokud u krátkodobých půjček ještě zůstaneme, musíme zmínit i takové poskytovatele, kteří lákají na nízkou úrokovou sazbu. Taková rychlá půjčka do výplaty se může zdát jako výhodná možnost, jelikož během měsíce přeplatíme jenom pár korun. Opět ale platí, že se nás daná úroková sazba týká jenom v ideálním případě. Tedy kdy všechno proběhne tak, jak proběhnout má.

Může se stát, že lhůtu nezvládneme splnit. V takovém případě je nutností žádat o prodloužení termínu. To sice současní poskytovatelé umožní, ale rozhodně neplatí, že by nám to umožnili zcela zdarma. Je tomu právě naopak. Za dané prodloužení si obvykle naúčtují nemalé poplatky. Rázem se z celkem výhodné půjčky stane produkt, který nás dostane do nesnází. A to i proto, že poplatek za prodloužení je nutné zaplatit okamžitě.

Nízké úroky mohou být často podmíněny splněním podmínek

Podívejme se ze segmentu mikropůjček do oblasti klasických, tedy spotřebitelských. Ani zde nemusí být lákadla v podobě nízkých úrokových sazeb žádnou velkou výhoru. Z jakého důvodu? Často jsou podmíněny několika požadavky, které souvisí se splněním podmínek. Sem se řadí například:

  • Nutnost splácet vždy včas
  • Nutnost sjednat si bankovní účet
  • Nutnost mít k půjčce doplňkové služby – třeba pojištění

Ve výsledku to může znamenat, že úrok sice bude nízký, ale ve výsledku budeme platit za služby, které jsme původně nechtěli. Podobný přístup mohou mít banky, ale i nebankovní půjčky, které charakterizuje Wikipedie.cz a která vám lépe popíše to, čím jsou charakteristické. Aktuálně je daných poskytovatelů na našem trhu hned několik stovek.

Pozor na sankce

Poslední, na co se zaměříme, mohou být vysoké sankce. Úrok sice může být nízký, ale stačí jedno jediné zaváhání a pro nás to může znamenat poměrně tvrdou sankci. Ta může být spojena třeba s upomínkou, kterou si může poskytovatel peněz zpoplatnit. Stejně tak to může být i smluvní pokuta za nízkou splátku, která nám bude dodatečně naúčtována. To vše jsou rizika, na která je třeba myslet.

Jak všechny problémy odhalit? Je třeba nejenom důsledně číst jednotlivé smlouvy o půjčkách, ale je třeba také dát na samotné hodnocení poskytovatelů, stejně jako zjišťovat zkušenosti ostatních. Jedině tak lze najít skutečně levnou půjčku, se kterou se do potíží dostat opravdu nemusíte. Ačkoliv na to základě našich informací nevypadá, rozhodně jsou i féroví a slušní poskytovatelé, kterým na klientech rozhodně záleží.